ســــــرای دانش

وبلاگ کتابخانه دانش تجرک

ســــــرای دانش

وبلاگ کتابخانه دانش تجرک

یکی از شاخصه های ارزیابی رشد، توسعه و پیشرفت فرهنگی هر کشوری در عصر حاضر میزان مطالعه و کتاب خوانی مردم آن جامعه است.

۱۶ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۷ ثبت شده است

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۷ ارديبهشت ۹۷ ، ۰۹:۵۴
کتابخانه دانش

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۵ ارديبهشت ۹۷ ، ۱۸:۱۲
کتابخانه دانش


  پیرو بخشنامه شماره 51/7285/ک/ن مورخ 23/2/97  معاونت توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی نهاد در خصوص بخشودگی جرایم دیرکردی به مناسبت ایام ماه مبارک رمضان، جرایم دیرکرد تمامی اعضا کتابخانه های عمومی که نسبت به بازگرداندن منابع در دست امانت خود به کتابخانه ها اقدام نمایند از روز پنج شنبه 27 اردیبهشت لغایت پنج شنبه 24 خرداد، به مدت یکماه، مورد بخشودگی کامل قرار می گیرد . شرط لازم برای این بخشودگی، بازگرداندن کلیه منابع در دست امانت عضو است.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۵ ارديبهشت ۹۷ ، ۱۷:۴۴
کتابخانه دانش

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۵ ارديبهشت ۹۷ ، ۱۷:۴۲
کتابخانه دانش

عنوان کتاب: انسان‌شناسی قرآن

نویسنده: مرتضی مطهری

انتشارات: صدرا / تعداد صفحات: ۲۹۳

بزرگی به شاگردش گفت: ما نسبت به قرآن کبر داریم؛

شاگرد گفت: استاد معنای این سخن چیست؟

استاد گفت: یعنی برای اینکه بفهمیم در این عالم چه خبر است، حاضریم همه چیز بخوانیم اِلّا کاتالوگ سازنده را که می‌شود «قرآن».

استاد مطهری در این کتاب به زبانی ساده و همه فهم به تعدادی از مهمترین و بنیادی‌ترین سؤالات درباره انسان، مبتنی بر آیات قرآن و روایات و مباحث عقلی و مستدل پاسخ گفته‌است. سؤالاتی نظیر رابطه قضا و قدر با اختیار چیست؟ چرا خداوند در این عالم از طریق اسباب کار می‌کند؟ هدف از خلقت چه بوده‌ است؟ آیا از منظر قرآن نیکی و بدی در این دنیا هم عکس‌العمل دارد؟ معنای این سخن که خداوند، انسان را گمراه می‌کند چیست؟ چرا خداوند زمانی که از بهشت سخن گفته بیشتر از نعمات محسوس و مادی آن اوصافی بیان شده و از نعمات معنوی بهشت کمتر سخنی به میان آمده است؟ معنای اینکه خدا در قرآن فرموده است که ای انسان خودت را فراموش نکن یعنی چه!؟

استاد در خلال مباحث عمیق و دقیق خود در موضوعات مختلف، بعد از ذکر نظرات دیگر اندیشمندان به تحلیل عقلی و منطقی آن‌ها نیز پرداخته است که این مطلب از مزیت‌های برجسته کتاب برای مخاطب به شمار می‌رود. برخی اندیشمندانی که استادِ شهید به نقد و تحلیل آراء ایشان به فراخور موضوعات مطرح شده در کتاب پرداخته‌اند عبارتند از: برتراند راسل، گاندی، ‌ مارکس، فروید، علی الوردی، لنین، نیچه و...

استفاده گسترده و البته به‌جای شهید مطهری از احادیث معصومین علیهم السلام و نظر دیگر متفکران بزرگ اسلامی و ذکر اشعار و حکایات جالب توجه در حین بیان مباحث، از دیگر عواملی است که بر جذابیت و فهم هر چه بهتر مطالب کتاب می‌افزاید.

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۳ ارديبهشت ۹۷ ، ۱۷:۱۱
کتابخانه دانش

برگزاری دومین نشست کتابخوان(کتابخانه ای) در کتابخانه دانش تجرک برگزار شد که در این نشست 6 نفر از اعضاء کودک و نوجوان کتابخانه به ارائه کتاب هایی از قبیل زیر پرداختند:

 

کتاب داستان هایی از زندگی امام رضا(ع) نوشته:محمود پور وهاب/ ارائه توسط:محمدحسین فرهنگ/ ناشر:انتشارات جمکران

کتاب داستان های موموشی نوشته:کلر ژوبرت/ ارائه توسط:ابوالفضل موحدی/ ناشر:انتشارات دانش نگار

 

کتاب ماری رفت نوشته:ایزابل کاریه/ ارائه توسط:محمدیاسین رفیعی/ ناشر:انتشارات دانش نگار

 

کتاب توکا نوشته:عباس یمینی شریف/ ارائه توسط:مهدی فرجی/ ناشر:انتشارات کانون پرورش فکری کودکان

 

کتاب مسافر هشتم نوشته:مژگان شیخی/ ارائه توسط:علی نظامی/ ناشر:انتشارات قدیانی

 

کتاب مهمان خراسان نوشته:سعید بیابانکی/ ارائه توسط:محمدحسام رفیعی/ ناشر:انتشارات به نشر
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۸ ارديبهشت ۹۷ ، ۱۶:۳۹
کتابخانه دانش

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۱ ارديبهشت ۹۷ ، ۱۷:۵۶
کتابخانه دانش

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۱ ارديبهشت ۹۷ ، ۱۷:۵۳
کتابخانه دانش


معاون فرماندار شهرستان فامنین جناب آقای حیدری به همراه رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان فامنین جناب آقای رسولی و رئیس اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان جناب آقای کلهر مورخ 97/2/9 از کتابخانه دانش روستای تجرک بازدید به عمل آوردند. در این بازدید آقای حیدری از اهمیت کتاب و مطالعه فرمودند و گفتند به نظر من، کتاب بیش از درس و معلم به انسان می آموزد و افکار و اندیشه های انسان به گونه ای است که ممکن است فقط خواندن یک کتاب پایه اندیشه ها و افکار انسان را بر مبنای جدید یا در مسیر خاصی قرار دهد و چه بسا ممکن است کتابی مسیر سرنوشت میلیون ها انسان را در راه مخصوصی بیندازد. در ادامه مهدی امانی مسئول کتابخانه دانش به ارائه توضیحاتی در خصوص امکانات کتابخانه،تعداد منابع موجود در کتابخانه،تعداد منابع کتابی که در ماه امانت داده میشود و مسائلی از این قبیل پرداخت.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۹ ارديبهشت ۹۷ ، ۱۷:۳۸
کتابخانه دانش

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۹ ارديبهشت ۹۷ ، ۱۶:۵۲
کتابخانه دانش